Archive for mars 1st, 2010

Ikväll äter min sambo 700 gram kött!

Skrivet av: Mia den mars 1, 2010 at 20:55 e m

kottOla är med sitt jobb på Texas Longhorn, ett riktigt äta-kött-tills-du-dör-ställe inte långt ifrån där vi bor. Nope, Hellströmskan fick inte följa med minsann, trots att hon älskar kött.

De hade skämtat om det idag på jobbet att det var när Ola träffade mig som de slutade med det – ja att ta med respektive alltså. Morr. Förhoppningsvis gör detta skämt mig så pass intressant att jag får en specialinbjudan och särbehandling nästa gång.

I alla fall. Innan Ola gick vände han sig om i dörren, tittade på mig med drömmande och flackande blick och sa:

- Ikväll Mia, då ska jag satsa på sjuhudragrammaren. Ja, 700 gram kött ska jag ha!

Sist han kom hem från det där köttstället, var han parallellt med ymnig köttsvettning och ett beige ansikte, ytterst lycklig.

Ja hörrni, jag kanske kan rida på vågen och få till det ikväll.

(Förresten, hur många gånger har jag skrivit ordet kött i det här inlägget?)

KÖTT!

Hellströmskan hyllar idrottsstjärnor, musik, talang och äkthet

Skrivet av: Mia den mars 1, 2010 at 09:39 f m

Jag har verkligen dissat melodifestivalen i år. Jag gillar underhållningen, men OS har tagit fokus från musiken. Idag är det OS-baksmälla och jag undrar hur jag ska stå ut i fyra år. De svenska OS-hjältarna, som håvat in medaljer och spridit glädje har blivit mina vänner och dessutom berättigat fler vardagskvällar i TV-soffan med chips och godis.

Nu har jag hittat medicinen. Lördagens stora vinnare i helgens deltävling i melodifestivalen, Anna Bergendahl, är magisk. Det är talang kombinerat med äkthet – precis som jag vill ha det. Även om jag inte sett alla bidrag är hon min solklara favorit. Jag är banne mig lite tårögd och rörd av text, melodi och framträdande. Snyft, brööööl liiiip… Jag tackar min schlagerdrottning Marika, för att hon sms:ade och uppmärksammade mig på detta, när jag satt klistrad framför damernas tremil.

Vad tycker ni om årets Melodifestival? Vem är favoriten? Vem vill ni visa upp för stora vida världen?

Lyssna på Anna Bergendahl med den fantastiska låten This is my life och njut.

Nu ska vi ha kul!



bloglovin

Mia Hellström

Skapa en profillänk

Itch Itchgirl Svensson | Skapa en profillänk




Samarbetspartners



Chicklit online


DF Communication


Xtrovert Media


Schools for the future


Jammla


Kategorier

Populära inlägg

Taggar